Klávesy: CapsLock, Tab a BackSpace

od | 09. 02. 2022

Používate klávesy CapsLock, Tab a Backspace a chcete zistiť, ako by sa mali správne ovládať a aké rôzne funkcie ponúkajú? Prinášame vám stručný prehľad.

CapsLock

CapsLock je kláves, ktorý sa nachádza nad ľavým Shiftom. Na jeho stlačenie sa používa ľavý malíček.

Klávesy CapsLock
Klávesa CapsLock

Jeho funkcia je obdobná ako pri Shifte, ale nie rovnaká. Shift zaisťuje písanie veľkých písmen, ale v alfanumerickej časti prepína klávesy na čísla a na pravej strane klávesnice mení znaky, ktoré sa píšu.

CapsLock je prepínacia klávesa, čo znamená, že po jeho slačení TRVALO mení písmená v základnej časti klávesnice na veľké, v alfanumerickej časti píše veľké písmená s diakritikou a v pravej časti klávesnice premení úú na ÚÚ. Ostatné časti klávesnice necháva bez zmeny.

Ideálne použitie CapsLocku je v prípade, ak potrebujete napísať viac ako dve veľké písmená po sebe.

Opätovným stlačením sa písanie veľkých písmen opäť zmení na malé. Klávesnica má zvyčajne svetelný indikátor označujúci, že CapsLock je zapnutý.

Tabulátor

Tabulátor sa nachádza nad klávesom CapsLock a častokrát býva označený iba dvoma šípkami . Píše sa ľavým malíčkom.

Klávesy Tab
Klávesa Tab

Tabulátor slúži na zarovnávanie informácií do stĺpca tak, aby riadky vždy začínali na rovnakej zvislici.

💡 Tip: Pri vypĺňaní formulárov spravidla tabulátor preskočí na ďalšie políčko, ktoré je potrebné vyplniť.

Backspace

Backspace vymazáva text pred kurzorom alebo celý označený text.

Píše sa pravým malíčkom, ktorý musí dosiahnuť až do rohu klávesnice.

Klávesy BackSpace
Klávesa BackSpace

💡 Tip: Ak chcete vymazať text za kurzorom, použite tlačidlo DELETE. Je to oveľa rýchlejšie ako upravovať pozíciu kurzora pomocou myši.

Ak hľadáte okrem okrem informácií o navigačných a ovládacích klávesoch aj informácie o tom, ako sa píšu špeciálne znaky, napríklad rôzne typy zátvoriek, úvodzovky, ampersand či dolár, nájdete ich u nás na blogu.

Mohlo by vás zaujímať

Ako napísať vlnovku? Článok s precvičením!

Ako napísať vlnovku? Článok s precvičením!

Medzi zvláštnymi znakmi má svoje miesto aj vlnovka. Ide o znak, ktorý využijete v matematike, informatike a občas aj v bežnom texte či pri písaní v niektorom cudzom jazyku (ako napríklad v španielčine). Vlnovka ako samostatný znak Vlnovku je možné využiť v bežnom...

Novomesačné predsavzatie

Novomesačné predsavzatie

Začína september. Tri štvrtiny roka už máme za sebou a pritom sa zdá, ako keby začal iba včera. Pamätáte si ešte na svoje predsavzatia? Ako ste na tom? Darí sa vám ich plniť alebo spolu s tými minuloročnými čakajú na ďalší január? Novoročné predsavzatia sú ťažké....