Prípadová štúdia: Tajomstvo motivácie na písanie všetkými desiatimi

od | 14. 09. 2021

Ako žiakom vysvetliť, prečo je písanie všetkými desiatimi dôležité a kde všade sa im to zíde?

Asi to všetci poznáme. Nechce sa im, nemajú chuť sa to naučiť a navyše to vraj ani nepotrebujú: „Prečo sa máme učiť písanie, keď si to môžeme diktovať do hlasovej správy?“ To je častý argument mnohých žiakov. Na mnohých školách sa učia písanie všetkými desiatimi od 4. triedy a žiaci si častokrát neuvedomujú, že ide o zručnosť, ktorá sa im bude hodiť hlavne v budúcnosti. Od našich učiteľov prinášame pár tipov, ako nakopnúť vnútornú motiváciu žiakov.

Ukážte im, že je to naozaj užitočné tu a teraz

Nezačínajte s Písaním Hravo hneď v septembri, trochu ich „potrápte“ písaním na počítači bez akejkoľvek prípravy, rovnako ako pani učiteľka Rohelová, ktorá žiakom najprv zadala tvorbu webových stránok.

Jitka Rohelová – učiteľka informatiky od 5. do 9. ročníka

Informatiku učia vo všetkých triedach (1x hodina týždenne)

ZŠ Týnec nad Sázavou p. o.

„Spojila som výučbu písania všetkými desiatimi s výučbou webu, kde som žiakov rozdelila podľa ich preferencií. Niekto pracoval na textoch, niekto na videách a iní prekladali web do angličtiny. Keď plnili web, začali si postupne uvedomovať, že sa potrebujú naučiť písať rýchlo, pretože ich to veľmi zdržuje. Zámerne som ich vyzývala na zaradenie dlhších textov na web. Až po niekoľkých hodinách som im ukázala Písanie Hravo. Tiež som ich schválne provokovala – keď som s nimi hovorila, pozerala som sa na nich a zároveň som niečo rýchlo písala na počítači. To ich celkom hnevalo a zároveň motivovalo sa to tiež naučiť.“

Na začiatku môžete žiakom ponúknuť vstupný test, ktorý im ukáže, ako na tom v skutočnosti sú.

Precvičovanie v malých dávkach, ale pravidelne

Zaradiť Písanie Hravo do výučby nie je časovo náročné, pretože žiaci zvládnu prejsť kurzom samostatne. Ako učiteľ ich kurzom budete sprevádzať a nemusíte sa báť, že by ste zbytočne strácali čas vo výučbe.

„Precvičovali sme len na začiatku hodiny, kedy som dávala pár tipov pre správne sedenie pri počítači, prstoklad a ďalej som ich motivovala súťažami, ktoré sme robili vždy na konci mesiaca. Pokiaľ som chcela pracovať s menšou skupinou žiakov, zadala som ostatným precvičovanie v Písaní Hravo. Tiež som žiakom umožňovala písať cez prestávky a dobrovoľne v určenej hodine raz týždenne, čo na moje prekvapenie fungovalo celkom dobre,“ dodáva pani Rohelová.

Spojte sa so slovenčinárkou

Je fajn, keď žiaci môžu novozískanú zručnosť v písaní všetkými desiatimi priebežne uplatňovať v praxi už na škole. Do toho môžete zapojiť aj ďalších kolegov, ktorí im dovolia odovzdávať úlohy či písané práce na počítači.

„Bola som dohodnutá so slovenčinárkou, akonáhle dieťa donesie mnou podpísaný certifikát Písanie Hravo aj s dátumom, že mu dovolí všetky práce a úlohy robiť na počítači,“ potvrdzuje pani Rohelová. Môžete k tomu tiež ako škola zaujať jednotný postoj a stanoviť podobné pravidlá na viacerých predmetoch. Nielenže dokážete rodičom i žiakom, že ste pokroková a moderná škola, ale predovšetkým žiakov pripravíte lepšie pre ďalšie štúdium a následnú prax.“

Prišla vám skúsenosť pani učiteľky Rohelovej zaujímavá? Môžete si prečítať prípadovú štúdiu zo základnej školy v Plzni.

Mohlo by vás zaujímať

Prstkrabica alebo prečo dávať prsty do krabice?

Prstkrabica alebo prečo dávať prsty do krabice?

Ako docieliť, aby ste písali naozaj rýchlo? Jednoducho: naučte sa písať bez pozerania na klávesnicu. A práve v tom vám pomôže prstkrabica. Prečo je prstkrabica dôležitá? Na rýchlosti vašich prstov zo začiatku nezáleží. Môžete písať relatívne rýchlo aj tromi prstami a...