Ako sa píše strieška na klávesnici ^ ? Článok s precvičením

od | 29. 06. 2021

Strieška znak, ktorému hovoríme aj vokáň alebo cirkumflex, sa hodí nielen v matematike ako znak pre umocňovanie. Využijete ho aj ako diakritické znamienko napríklad v slovenčine, francúzštine a ďalších jazykoch.

Strieška ako diakritické znamienko

Cirkumflex môžete napísať pomocou pravého aj ľavého Altu (a Ctrl) a tlačidla š/3.

StrieškaĽavý AltPravý Alt
^Ctrl + Alt + š/3Alt Gr + š/3
Ako napísať striešku na klávesnici

Keďže v obidvoch prípadoch ide o diakritické znamienko, musíte po jeho napísaní buď stlačiť medzerník na potvrdenie alebo písmeno, nad ktoré chcete vokáň umiestniť.

Ako sa píše strieška na klávesnici
Ako sa píše strieška na klávesnici

Vyskúšajte si to:

Ak si trúfate, skúste prepísať nasledujúci rad: ôê^^âôÔ^^Ê

Vyžadujete to poriadnu dávku prstovej koordinácie. Pre Ô postupujte takto: stlačiť AltGr, stlačiť š/3, pustiť š/3, stlačiť Shift, stlačiť o.

Strieška ako samostaný znak

Ak by ste chceli napísať znak strieška samostatne, bez následného potvrdzovania medzerníkom či iným písmenom, pôjde to pomocou ASCII kódov s ľavým Altom + 94. Takto napísaný cirkumflex sa naopak nedá umiestniť nad iné písmeno a pokiaľ by ste tak chceli urobiť, musíte poznať kód pre dané písmeno so strieškou. Pre Ô sa jedná o kód Alt + 0212 a ô sa skrýva pod kódom Alt + 0244.

Pôjde vám to?

Ovládnite nielen striešku

Tento znak nepíšeme veľmi často, ale klávesnicu používame každý deň, bežne aj po celý deň. Písanie všetkých prstov na klávesnici dokáže výrazne zefektívniť každú prácu. Rovnako ako napísať striešku to nie je ťažké, len treba precvičovať a vytvoriť si návyk písania desiatimi. Poďte do toho s nami a už za desať hodín cvičenia sa naučíte ovládať celú klávesnicu ako profesionál.

Mohlo by vás zaujímať

Ako napísať vlnovku? Článok s precvičením!

Ako napísať vlnovku? Článok s precvičením!

Medzi zvláštnymi znakmi má svoje miesto aj vlnovka. Ide o znak, ktorý využijete v matematike, informatike a občas aj v bežnom texte či pri písaní v niektorom cudzom jazyku (ako napríklad v španielčine). Vlnovka ako samostatný znak Vlnovku je možné využiť v bežnom...