Ako sa píše krát? Článok s precvičením!

od | 03. 08. 2021

Krát vieme vo väčšine prípadov obísť a používame namiesto neho buď hviezdičku alebo dokonca písmeno x. Ale ako sa krát píše správne? A prečo je to v matematických zápisoch dôležité?

Ako napísať znak krát na PC?

Krát môžete napísať pomocou pravého altu AltGr alebo ľavého Altu a Ctrl a klávesy pre zátvorku.

KrátĽavý AltPravý Alt
×Ctrl + Alt + )AltGr + )
Skratky pre napísanie krát pomocou Altu
Ako napísať krát na klávesnici - Ctrl + Alt + )
Ako napísať krát na klávesnici – Ctrl + Alt + )
Ako napísať krát na klávesnici – AltGr + )

Vyskúšajte si to tu:

Ako napísať krát na Mac?

V prípade, ak by nefungoval rovnaký postup, aký bol spomenutý pri PC, druhou možnosťou je použiť Option + 00D7.

Vyskúšajte, či vám to funguje:

Prečo vedieť správne písať na klávesnici?

Prečo namiesto znaku pre násobenie nepísať ani x ani bodku, určite viete. V matematických zápisoch má každý z tých znakov iný význam, pričom x častokrát vystupuje ako premenná a desatinné bodky sa používajú napríklad v anglicky hovoriacich krajinách namiesto desatinných čiarok. Načo riskovať, že kvôli zle napísanému znaku vznikne nedorozumenie.

A keď už budete vedieť správne napísať menej známe znaky, nestálo by za to ovládať celú klávesnicu? Viete si predstaviť, koľko času by ste ušetrili, keby ste nemuseli premýšľať, kde je aké písmenko a nemuseli opravovať preklepy? Nehovoriac o mnohých ďalších benefitoch. Pokiaľ o tom premýšľate, vyskúšajte kurz Písania Hravo. Prvých 9 klávesov máte zadarmo a potom sa môžete ďalej rozhodnúť.

Zaujímavosti zo sveta násobenia

  • Prvá zmienka použitia × pre násobenie je zo 17. storočia.
  • V japonských školách sa učia násobiť pomocou grafickej metódy, ktorá násobenie výrazne urýchľuje. Neexistuje žiadne dieťa, ktorému by to s japonskou metódou nešlo.
  • Tabuľky pre násobenie sa používali už pred 4000 rokmi v Babylone. Ich základom ale bolo číslo 60.
  • Násobenie so základom 10 pochádza pravdepodobne z Číny a čínske tabuľky pre násobenie sú z roku 305 pred Kristom.
  • Násobenie bolo výrazne uľahčené zavedením arabských číslic, ktoré používame dodnes. Predtým sa v Európe používali rímske číslice, ktoré boli jednoduché na sčítanie, ale komplikované pri násobení.
  • Najmladší človek, ktorý vedel počítať násobilku, mal iba 2 roky! V tom čase vedel násobilku 2, 3 a 5.

Mohlo by vás zaujímať

Písanie Hravo pre firmy: aké prináša výhody

Písanie Hravo pre firmy: aké prináša výhody

Predstavte si, svet, v ktorom: Telefónna operátorka dokáže hovoriť s klientom a všetko zároveň zapisovať. Programátor môže rovno kontrolovať vznikajúci kód a nemusí preostrovať z klávesnice na obrazovku. Asistentka dokáže všetky emaily napísať za polovicu času....

Domáca výučba s Písanie Hravo: Ako na to?

Domáca výučba s Písanie Hravo: Ako na to?

Nechajte žiakov učiť sa písať všetkými desiatimi. Písanie Hravo je stavané na domácu výučbu. Je to skutočne jednoduché. V tomto článku sa dozviete: ako rýchlo začať s domácou výučbou ako na diaľku riadiť postup žiakov ako získať školské licencie Domáca výučba a ako s...

Novoročná výzva 2022: ako to prebehlo

Novoročná výzva 2022: ako to prebehlo

Od 3. januára do 3. februára sme vyhlásili druhý ročník novoročnej výzvy. Naším cieľom bolo dať ľuďom impulz, aby sa naučili písať všetkými desiatimi práve teraz a aby začali nový rok so zručnosťou, ktorá im dokáže ušetriť hodiny času. Ako teda táto výzva dopadla?...