Ako sa píše znak delenia ÷ ? Článok s precvičením!

od | 03. 08. 2021

Rovnako ako pri znaku krát, aj tu existuje spôsob, ako sa symbolu pre delenie vyhnúť. Je možné použiť lomku a je to. Ale čo keď naozaj potrebujete použiť znak delenia? Kde sa na klávesnici hľadá?

Znak delenia na PC

Rovnako ako pri ostatných znakoch, si aj tentokrát pomôžeme ľavým a pravým Altom. V prípade použitia ľavého Altu je potrebné stlačiť ešte Ctrl a potom ú. Pri použití AltGr stačí stlačiť ú rovno.

DelenieĽavý AltPravý Alt
÷Ctrl + Alt + úAltGr + ú
Skratky na písanie deleno na PC
Na napísanie delenia je potrebné použiť Ctrl + Alt + ú
Na napísanie deleno je potrebné použiť Ctrl + Alt + ú
Na napísanie delenia je potrebné použiť AltGr + ú
Na napísanie delenia je potrebné použiť AltGr + ú

Vyskúšajte si, či vám to funguje:

Znak delenia na Mac

Na počítačoch Mac máte dve možnosti. Jednoou je Option+/, ktorá sa podobá písaniu na PC. Druhou možnosťou je použitie kódu a pri držaní klávesy Option 00F7.

Skúste si to:

Prečo sa naučiť písať všetkými desiatimi?

Rovnako ako namiesto delenia môžete použiť lomku, namiesto písania všetkými desiatimi môžete písať iba dvomi. Dá sa to a mnoho ľudí tak funguje. Ale existuje aj druhá možnosť. Keď sa prsty rozbehnú po klávesnici zdanlivo samé od seba a prevádzajú na obrazovku vaše myšlienky bez toho, aby ste museli premýšľať o tom, ako sa čo píše. Hľadanie jednotlivých klávesov sa zmení v symfóniu klikania, keď prsty radostne behajú presne tam, kde ich potrebujete mať. Ako dobre zohraný tím.

Písanie všetkými desiatimi výrazne zefektívni čas, ktorý denne trávite s klávesnicou. Naučiť sa to dokážete za 10 hodín, čo je necelý mesiac pri trénovaní iba pol hodiny denne. Vyskúšajte to. Nezáväzne. Zadarmo je pre vás sprístupnených prvých 9 klávesov.

Zaujímavosti zo sveta delenia

  • Číslo je deliteľné 3, pokiaľ súčet jeho cifier je deliteľný 3. Tj. číslo 822 je deliteľné 3, pretože 8 + 2 + 2 = 12 a 12 je deliteľné 3.
  • To isté platí pre 9. Na prvý pohľad vidíte, či je číslo deliteľné 9, pokiaľ je súčet jeho cifier deliteľný 9.
  • Číslo je deliteľné 2, ak je posledná číslica deliteľná 2. Číslo je deliteľné 4, ak sú posledné dve číslice deliteľné 4. A číslica je deliteľná 8, ak je posledné trojčíslie deliteľné 8. Viete, prečo to tak je?

Mohlo by vás zaujímať

Prečo bude písanie desiatimi aktuálne aj o 10 rokov?

Prečo bude písanie desiatimi aktuálne aj o 10 rokov?

Ako moderní ľudia dnes zažívame novú éru technológií a inteligentných riešení. Komunikujeme a pracujeme online, zvykáme si na virtuálnu realitu, ťažkú prácu za nás odmakajú roboty. No a momentálne zažíva obrovský boom umelá inteligencia (AI). V kontexte tohto všetkého...

Prstkrabica alebo prečo dávať prsty do krabice?

Prstkrabica alebo prečo dávať prsty do krabice?

Ako docieliť, aby ste písali naozaj rýchlo? Jednoducho: naučte sa písať bez pozerania na klávesnicu. A práve v tom vám pomôže prstkrabica. Prečo je prstkrabica dôležitá? Na rýchlosti vašich prstov zo začiatku nezáleží. Môžete písať relatívne rýchlo aj tromi prstami a...

10 dôvodov, prečo písať všetkými desiatimi

10 dôvodov, prečo písať všetkými desiatimi

Počítače sa stali dennodenným spoločníkom, ktorého využívame pre našu prácu a úlohy. Sú podstatnou súčasťou našich životov. Písanie všetkými desiatimi je základnou znalosťou 21. storočia. V Písaní Hravo sme sa pre vás rozhodli vymyslieť aplikáciu, pomocou ktorej sa...