Ako sa píše znak delenia ÷ ? Článok s precvičením!

od | 03. 08. 2021

Rovnako ako pri znaku krát, aj tu existuje spôsob, ako sa symbolu pre delenie vyhnúť. Je možné použiť lomku a je to. Ale čo keď naozaj potrebujete použiť znak delenia? Kde sa na klávesnici hľadá?

Znak delenia na PC

Rovnako ako pri ostatných znakoch, si aj tentokrát pomôžeme ľavým a pravým Altom. V prípade použitia ľavého Altu je potrebné stlačiť ešte Ctrl a potom ú. Pri použití AltGr stačí stlačiť ú rovno.

DelenieĽavý AltPravý Alt
÷Ctrl + Alt + úAltGr + ú
Skratky na písanie deleno na PC
Na napísanie delenia je potrebné použiť Ctrl + Alt + ú
Na napísanie deleno je potrebné použiť Ctrl + Alt + ú
Na napísanie delenia je potrebné použiť AltGr + ú
Na napísanie delenia je potrebné použiť AltGr + ú

Vyskúšajte si, či vám to funguje:

Znak delenia na Mac

Na počítačoch Mac máte dve možnosti. Jednoou je Option+/, ktorá sa podobá písaniu na PC. Druhou možnosťou je použitie kódu a pri držaní klávesy Option 00F7.

Skúste si to:

Prečo sa naučiť písať všetkými desiatimi?

Rovnako ako namiesto delenia môžete použiť lomku, namiesto písania všetkými desiatimi môžete písať iba dvomi. Dá sa to a mnoho ľudí tak funguje. Ale existuje aj druhá možnosť. Keď sa prsty rozbehnú po klávesnici zdanlivo samé od seba a prevádzajú na obrazovku vaše myšlienky bez toho, aby ste museli premýšľať o tom, ako sa čo píše. Hľadanie jednotlivých klávesov sa zmení v symfóniu klikania, keď prsty radostne behajú presne tam, kde ich potrebujete mať. Ako dobre zohraný tím.

Písanie všetkými desiatimi výrazne zefektívni čas, ktorý denne trávite s klávesnicou. Naučiť sa to dokážete za 10 hodín, čo je necelý mesiac pri trénovaní iba pol hodiny denne. Vyskúšajte to. Nezáväzne. Zadarmo je pre vás sprístupnených prvých 9 klávesov.

Zaujímavosti zo sveta delenia

  • Číslo je deliteľné 3, pokiaľ súčet jeho cifier je deliteľný 3. Tj. číslo 822 je deliteľné 3, pretože 8 + 2 + 2 = 12 a 12 je deliteľné 3.
  • To isté platí pre 9. Na prvý pohľad vidíte, či je číslo deliteľné 9, pokiaľ je súčet jeho cifier deliteľný 9.
  • Číslo je deliteľné 2, ak je posledná číslica deliteľná 2. Číslo je deliteľné 4, ak sú posledné dve číslice deliteľné 4. A číslica je deliteľná 8, ak je posledné trojčíslie deliteľné 8. Viete, prečo to tak je?

Mohlo by vás zaujímať

Ideálny Štedrý deň podľa Písania Hravo

Ideálny Štedrý deň podľa Písania Hravo

Blíži sa 3. adventná nedeľa a s ňou aj Štedrý deň, ktorý snáď každý z nás trávi sledovaním rozprávok, pojedaním vianočného pečiva, zdobením stromčeka, vyprážaním kapra a balením darčekov na poslednú chvíľu. Poďme sa spoločne zasnívať, ako by vyzeral ideálny vianočný...

Novoročná výzva 2022: ako to prebehlo

Novoročná výzva 2022: ako to prebehlo

Od 3. januára do 3. februára sme vyhlásili druhý ročník novoročnej výzvy. Naším cieľom bolo dať ľuďom impulz, aby sa naučili písať všetkými desiatimi práve teraz a aby začali nový rok so zručnosťou, ktorá im dokáže ušetriť hodiny času. Ako teda táto výzva dopadla?...